מדעים מדויקים – חווית למידה שונה והוראה בשילוב מצגת מותאמת בשיטת קרן כליף

מטרת הסדנה להקנות למרצים למדעים מדויקים, חשבונאות, כלכלה ומדעי החיים את העקרונות היישומים והפדגוגים להעברת שיעור באמצעות מצגת, שיוצגו ספציפית עבור מקצועות אלו. כמו כן יוצגו אמצעים להעברת החומר באופן חוויתי, מעניין, אינטראקטיבי ויעיל. 
הצורך בידע זה נובע מכך שממאפייני לימודי מקצועות אלו הוא העומס הקוגניטיבי הרב על הלומד עקב כמות חומר עצומה שעל המרצה ללמד בכל שיעור. מצגות טובות בשילוב מעוררי עניין בשיעור מאפשרים לכל לומד לחזור על החומר בזמנו הנוח, ומנגישים את הידע באופן בהיר ומסודר.
בסדנה נראה כיצד לשמור על קהל מקשיב, עוקב ופעיל באמצעות מצגות מותאמות ושילוב תכנים מהאינטרנט. זאת, על-מנת לייצר עניין, קשב והקלה על העומס הקוגניטיבי, ע"י הפוגות מובנות הקשורות לחומר ושזורות ברצף ההרצאה.

מענה וניהול אפקטיבי של שאלות בהרצאה

ישנן הרצאות או סגנונות הוראה בהם חלק נכבד מזמן השיעור מושקע במענה על שאלות. ישנם כל מיני סוגי שאלות כגון שאלות הבנה, שאלות מתקדמות, שאלות מתחכמות, שאלות שכבר נשאלו ונענו, שאלות על חומר ישן וכו'. במקרים רבים בזמן המענה לשאלות לא כל הסטודנטים קשובים וזמן יקר מתבזבז על מענה לשאלות שאינן מקדמות את ההרצאה.

בחלק הראשון של הסדנה נמפה את סוגי השאלות שעולות בכיתה, נגדיר מהן "שאלות טובות" שמקדמות את ההרצאה ומהן "שאלות מעכבות", נלמד כיצד לנהל את השיעור המשלב מענה על שאלות באופן אפקטיבי כך שמצד אחד תהיה אינטראקציה עם הסטודנטים,  ומצד שני אנחנו נהיה אלה שמנהלים את ההרצאה ואת קצב התקדמות בחומר.

מאחר ולא מספיק רק ללמוד תיאוריות ולהחליט איך אנחנו רוצים להתנהל באופן שונה בשיעורים שלנו, בחלק השני של הסדנה נעבוד כיצד להכניס לשגרת ההוראה את יישום הכלים שנלמדו בסדנה. חלק זה של הסדנה הינו אימוני ובה לסייע בהטמעת הרגל חדש לאופן העבודה השוטפת והאוטומטית שלנו בשיעור.

שיעורי תרגול - כיצד לפתור תרגילים וניהול אפקטיבי של שאלות

שעורי תרגול משלימים את ההרצאה, הן מבחינת דוגמאות נוספות, תרגול עצמי של הסטודנטים, סגירת פינות והבהרות בקשר לנושאי ההרצאה. בנוסף חלק מהזמן מושקע במענה לשאלות סטודנטים:
שאלות הבנה (סטודנטים ברמות ידע שונות), שאלות מתקדמות, שאלות מתחכמות, שאלות שכבר נשאלו ונענו, שאלות על חומר ישן וכו'.
 
הסדנה מחולקת ל-3 חלקים:
  1. מיפוי אופנים שונים להעברת תרגול ובחירת האופן המועדף
  2. התמודדות אפקטיבית עם שאלות
  3. אימון הלכה למעשה
ליצירת קשר, מלא/י פרטים: